http://kartografia.pwr.edu.pl/Joomla_SKP

Rozstrzygnięcie konkursu Mapa Roku 2011
poniedziałek, 02 kwietnia 2012 00:00

dyplom Mapa Roku 2011

W dniu 29 marca 2012 r., podczas XXI Szkoły Kartograficznej we Wrocławiu, został rozstrzygnięty kolejny konkurs Stowarzyszenia Kartografów Polskich „Mapa Roku 2011”. Przez 9 wydawców zostało zgłoszonych ogółem 13 tytułów map w trzech kategoriach – plan miasta, mapa turystyczna oraz inne mapy i atlasy (drukowane). Niestety, po raz kolejny nie przeprowadzono konkursu w kategorii „szkolne mapy ścienne i atlasy” ponieważ nie nadesłano ani jednej publikacji. Pełna lista zgłoszonych tytułów znajduje się na stronie zgłoszeń konkursowych. Wszystkie zgłoszone mapy konkursowe można też oglądać w Galerii w sekcji Mapa Roku 2011.
W konkursie „Nagroda Publiczności” mogli uczestniczyć wszyscy uczestnicy Szkoły. W tajnym głosowaniu zwycięzcami okazały się następujące publikacje:

Kategoria "Mapa turystyczna"

1. miejsce
Jeziora Mazurskie. Mapa żeglarska. Skala 1:60 000. ExpressMap Polska, Warszawa

Kategoria "Plan miasta"

1. miejsce
Potsdam. Panoramakarte&Stadtplan. Skala planu miasta 1:17 000. TopKart&TerraNostra, Warszawa

Kategoria "Inne mapy i atlasy drukowane"

1. miejsce
Polska. Przyroda. Skala ok 1:1 515 000. Pergamena, Katowice

 

Więcej…
 
Nowa odsłona witryny Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej
czwartek, 01 marca 2012 09:47

Prezydent ICA Georg GartnerPrezydent Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (ICA) Georg Gartner zaprasza na strony organizacji. W nowej odsłonie witryny znajdują się informacje o działalności MAK oraz poszczególnych komisji, a także nowy prezydencki blog. Zachętą do współtworzenia witryny, wymiany idei, opinii i komentarzy są różne opcje dostępowe: poza  stroną internetową (u nas skrót zawsze na stronie głównej SKP =>) także subskrypcje mailowe, kanał RSS oraz profil na Twitterze.

Z aktualności: ogłoszenie mapy miesiąca ICA (ICA Map of the Month) zaproszenia na nadchodzące warsztaty, spotkania i konferencje oraz wideozaproszenie prezydenta do aktywnego udziału w konkursie Modern cartography and the ICA.

 
Akta kartografika - część II
czwartek, 23 lutego 2012 13:55

Ochrona twórczości kartograficznej w internecie

The World in a Click /Ana Carolina Otton Sarmanho/Wydaje się, że ochrona twórczości kartograficznej w zapisach obowiązujących ustaw jest wystarczająca. Wnioski, jakie płyną z orzecznictwa sądów polskich, są w ogólności pozytywne, ponieważ coraz częściej wyroki przychylają się do ochrony prawnoautorskiej map (notatka z seminarium pt. "Prawna ochrona utworu kartograficznego" w Polskim Przeglądzie Kartograficznym nr 4/2011).

Gdzie więc nasza rola? Profesjonalista potrzebny jest nie tylko do oceny oryginalności utworu, kiedy konieczne jest rozstrzygnięcie wątpliwych przypadków na drodze sądowej. Merytoryczna pomoc jest niezwykle potrzebna także w sporach o naruszenie majątkowych praw autorskich, w których byłoby możliwe polubowne rozstrzygnięcie. Klinicznym przykładem restrykcyjnego korzystania z zapisów ustawy o prawie autorskim są procesy wytaczane przez firmę Map1 od lat opisywane w różnych portalach (m.in. na Forum Prawnym) i na stronach, których właściciele doświadczyli karzącej ręki sprawiedliwości. Dla tych, którzy chcieliby poznać sprawę, polecam artykuł „Kolejne wątpliwości w sprawie Map1” w Dzienniku Internautów lub w artykule pt. "Uczciwe wyłudzanie" w miesięczniku CHIP (styczeń 2008r.).

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 następna > ostatnia >>

Strona 19 z 22

Ważne strony

Reklama Reklama

Sondy

Z jakich map korzystasz najczęściej?
 

Goście na stronie

Witrynę przegląda teraz 21 gości