Rozstrzygnięcie konkursu Mapa Roku 2010 PDF Drukuj Email
wtorek, 26 kwietnia 2011 17:13

W dniu 14. kwietnia 2011 r. podczas XX Szkoły Kartograficznej w Brunowie k/Lwówka Śląs­kie­go została rozstrzygnięta kolejna, już jedenasta edycja konkursu „Mapa Roku 2010”. W porównaniu z ubieg­­łorocznym konkursem zostało zgłoszonych więcej tytułów – ogółem było ich 27 a zgłosiło je 10 wydawców. Niestety, podobnie jak w zeszłym roku tak i obecnie nie udało się przeprowadzić konkursu w kategorii „Szkolne mapy ścienne i atlasy” z powodu niewystarczającej ilości tytułów i wy­dawców – swoje publikacje atlasowe zgłosiły Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne z Warszawy (atlas geograficzny dla gimnazjum i atlas historyczny dla szkoły podstawowej) oraz wydawnictwo Nowa Era także z Warszawy  (atlas do przyrody i mapa ścienna „Wielkie odkrycia geograficzne”). Zostały one wyeksponowane poza konkursem. Pełna lista tytułów biorących udział w konkursie jest na stronie zgłoszeń.

W wyniku tajnego głosowania przyznano nagrody Stowarzyszenia Kartografów Polskich oraz Nagrodę Publiczności.

Nagrody SKP w kategorii „mapa turystyczna” uzyskały mapy:

1.miejsce: Biebrzański Park Narodowy. Mapa turystyczna. Skala 1:85 000. ExpressMap Polska, Warszawa
2.miejsce: Ziemia Kłodzka (z pograniczem polsko-czeskim). Skala 1:100 000. Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf, Wrocław
3.miejsce
(ex aequo)
Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego. Mapa turystyczno-krajobrazowa. Skala 1:50 000. Wydawnictwo Kartograficzne Kartpol, Lublin
3.miejsce
(ex aequo)
Kaszuby. Atrakcje turystyczne. Mapa turystyczno-samochodowa. Skala 1:175 000. Eko-Kapio, Gdańsk

Nagrody SKP w kategorii "Plan miasta" uzyskały mapy:

1.miejsce: Gniezno. Szlak Piastowski. Plan miasta. Skala 1:20 000. Pietruska&Mierkiewicz, Wydawnictwo i Bank Geoinformacji, Poznań
2.miejsce: Londyn. Comfort! Map&Guide. Skala 1:20 000 + miniprzewodnik. ExpressMap Polska, Warszawa
3.miejsce: Grudziądz. Plan miasta. Skala 1:14 500. Azymut, Łódź

Nagrody SKP w kategorii „inne mapy i atlasy (drukowane)” uzyskały mapy:

1.miejsce: Atlas hydrogeoróżnorodności województwa małopolskiego. Wydawnictwo Kartograficzne Compass / Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Kraków
2.miejsce: Lasy Wrocławia. Skale 1:50 000 i 1:15 000. Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf, Wrocław
3.miejsce:
nie przyznano z powodu osiągnięcia tej samej liczby głosów przez pięć tytułów

Nagrody Publiczności zdobyły te same publikacje, które zwyciężyły w swoich kategoriach w gło­sowa­­niu członków SKP.

Wydawcy map, które zdobyły pierwsze miejsca w konkursie SKP i Nagrodę Publiczności otrzy­mują honorową, oko­licz­nościową plakietką wraz z prawem do umieszczania informacji o nagrodach we wszystkich materiałach dotyczących danego tytułu przez najbliższe pełne 3 lata, tj. do końca 2014 roku. Zarząd Stowarzyszenia Kartografów Polskich wszystkim wydawcom wyróżnionych publikac­ji serdeczne gratulacje. Mamy nadzieję, że te wyróżnienia będą chociaż częściową rekompensatą za zmaganie się z dużymi trudnościami na rynku kartograficznym. Nieustannie zachęcamy też do licznego uczestnictwa w kolejnych edycjach konkursu „Mapa Roku”.

Jan Krupski
(Wrocław)